SIEED61B020
SIEMENS CANADA ED61B020 20Amp 347V Siemens Sentron® Single Pole Circuit Breaker Molded Case
Inventory
Available for delivery
Unavailable for pick up Abbotsford
Qty EA
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:ED61B020
Description
Molded case circuit breakers for ED125A frame sentron mounting are supplied with load side lugs in 1 type of tripping speed ED6=18/30KA depend on voltage. Available in version 1 pole 347vac, 2 poles 250vdc 600vac, 3 poles 500vdc 600vac.
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Item Name Circuit Breaker Type ED6
Number of Poles 1 Interrupt Rating 30 kA
Amperage Rating 20 A Voltage Rating 347 V
Terminal Connection Stud Trip Range N/A
Frequency Rating 50/60 Hz Actuator Switch Position Knob
Auxiliary Contacts N/A Frame ED
Trip Type Thermal Magnetic Temperature Rating 40 °C
Dimensions 1 in L x 4 in W x 6.3 in H Standards HACR Rated