SIEJD63T300
SIEMENS CANADA JD63T300 3 Pole 300Amp 600V Siemens Circuit Breaker Trip Units
Inventory
Available for delivery
Unavailable for pick up Abbotsford
Qty EA
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:JD63T300
Description
Molded case circuit breakers for JD400A frame sentron mounting are supplied with load side lugs in 1 type of tripping speed JD6A=25KA. Available in version 2 pole 250vdc 600vac, 3 poles 500vdc 600vac. Instantaneous adjustable trip range.
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Item Name Circuit Breaker Trip Unit Number of Poles 3
Current Rating 300 A Type Interchangeable
Frame JD Dimensions 5.6 in L x 5.4 in W x 8.8 in H
For Use With 3-Pole 6 A JD Frame Circuit Breakers Standards UL 489 Listed, IEC 60947-2