HOFFMAN ASBB400R 400Amp 600V Hammond Manufacturing Splitter Box
Inventory
Available for delivery
Unavailable for pick up Abbotsford
Qty EA
Manufacturer:HOFFMAN
Manufacturer #:ASBB400R
Documents Documents
Description
600 V, MAIN LUG CURRENT RATING 400 AMPERE, MAIN LUG WIRE SIZE 4 AWG TO 600 MCM, BRANCH LUG CURRENT RATING 225 AMPERE, BRANCH LUG WIRE SIZE 4 AWG TO 600 MCM, ALUMINUM/COPPER CONNECTOR, APPROVAL CSA, HOFFMAN[R] BRAND
Specifications
Brand Name nVent Hoffman Sub Brand Hoffman
Item Name Splitter Trough Block Assembly Type 2 Terminal
Voltage Rating 600 V Amperage Rating 400 A Main, 225 A Branch