GEDTHQB1120
Inventory
Available for delivery
Available for pick up at Abbotsford
Qty EA
Manufacturer:INTERNAL BREAKER
Manufacturer #:THQB1120
Description
Molded case circuit breaker with 1-pole has quick-make/quick-break mechanisms, common trip bars and easy to spot trip indication for safety as well as reliability. Miniature circuit breaker has a voltage rating of 120 VAC, 120/240 VAC and current rating of 20 A. It has an interrupting current rating of 10 kA at 120 VAC and 10 kA at 120/240 VAC. It is ideally designed to offer superior overload and short circuit protection. It accommodates copper wire of size 14 to 8 AWG and aluminium wire of size 12 to 8 AWG. Compact, thermal-magnetic breaker has bolt-on mounting and is designed for residential/commercial applications. It provides protection against ground fault and is suitable for reverse feed. It measures 1 x 2-3/8 x 3-9/32 inch. 5 mA trip sensitivity. LIG trip function. Standard continuous current rated. Fixed long time and fixed instantaneous. HACR rated special marking. Switch duty rated for fluorescent lighting loads.
Specifications
Brand Name Emerson Item Name Molded Case Circuit Breaker
Type Standard, Internal Common Trip Bar Series THQB
Number of Poles 1 Interrupt Rating 10 kA at 120/240 VAC
Amperage Rating 20 A Voltage Rating 120/240 VAC
Terminal Connection Box Lug Mounting Type Bolt-On
Phase 1 Conductor Size 14 - 8 kcmil Copper, 12 - 8 kcmil Aluminum
Frame Q-Line Trip Type Non-Interchangeable
Dimensions 3.28 in L x 1 in W x 2.38 in D Standards UL Listed, HACR Rated, GSA Compliant