SIEED63B020L
SIEMENS ED63B020L BREAKER 3P 20A 600V18kA MOLDED CASE
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:ED63B020L
Description
ED6 BREAKER, 3P, 600 VAC, 20A, STD I.C., C/W LINE SIDE LUGS
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Item Name Molded Case Circuit Breaker Type ED6
Number of Poles 3 Interrupt Rating 18 kAIC
Amperage Rating 20 A Voltage Rating 600 VAC, 250 VDC
Terminal Connection Line and Load Lug Trip Range N/A
Frequency Rating 50/60 Hz Conductor Size 14-10 AWG Copper, 12-10 AWG Aluminum
Actuator Varying-In Auxiliary Contacts N/A
Frame ED6 Trip Type Thermal Magnetic
Temperature Rating 40 °C Dimensions 3.8 in L x 5 in W x 7.4 in H