SIEED63B125L
SIEMENS ED63B125L BREAKER 3P 125A 600V18kA MOLDED CASE
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:ED63B125L
Description
CIRCUIT, TYPE ED6 SENTRON, 33-POLE STANDARD SWITCHING CAPACITY 25KA / 480 V AC RATED VOLTAGE 600 V OVERCURRENT TRIP THERMAL MAGNETIC IN=125 A IR=125A II=1250A CABLE CONNECT.
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Item Name Molded Case Circuit Breaker Type ED6
Number of Poles 3 Interrupt Rating 18 kAIC
Amperage Rating 125 A Voltage Rating 600 VAC, 250 VDC
Terminal Connection Line and Load Lug Trip Range N/A
Frequency Rating 50/60 Hz Conductor Size 3-3/0 AWG Copper, 1-2/0 AWG Aluminum
Actuator Varying-In Auxiliary Contacts N/A
Frame ED6 Trip Type Thermal Magnetic
Temperature Rating 40 °C Dimensions 6.2 in L x 15.1 in W x 20 in H