SIEFD62B100
SIEMENS FD62B100 BREAKER 2P 100A 600V22kA MOLDED CASE
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:FD62B100
Description
Breaker FD 2P 100A 600V 22kA LUGS
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Item Name Molded Case Circuit Breaker Type Thermal-Magnetic
Number of Poles 2 Interrupt Rating 22 kAIC
Amperage Rating 100 A Voltage Rating 600 VAC, 250 VDC
Trip Range 700 - 1200 Frequency Rating 50/60 Hz
Conductor Size 6 AWG - 350 kcmil Copper/4 AWG - 350 kcmil Aluminum Actuator Varying
Auxiliary Contacts N/A Frame FD6
Trip Type Thermal Magnetic Temperature Rating 40 °C
Dimensions 7 in L x 6 in W x 11 in H Standards HACR Rated