SIEHJD63B300
SIEMENS HJD63B300 JD MCCB,35kA@600V,3P,300A,INT,STD,TM
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:HJD63B300
Description
Type JD Molded Case Circuit Breaker, 35kA @ 600V, 3 Poles, 300A, Interchangeable, Standard 40 Degree Celsius Breaker, Thermal Magnetic, High IC Rating
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Item Name Molded Case Circuit Breaker Type HJD6
Series HJD6 Number of Poles 3
Interrupt Rating 35 kA Amperage Rating 300 A
Voltage Rating 600 VAC/500 VDC Trip Range 1250 - 2500 A
Frequency Rating 50/60 Hz Actuator Varying
Auxiliary Contacts N/A Frame JD
Trip Type Thermal Magnetic Temperature Rating 40 °C
Dimensions 7 in L x 9 in W x 15 in H Standards HACR Rated, UL Listed