SIEHJD63B400
SIEMENS HJD63B400 Sentron Molded Case Circuit Breaker HJD6 400 A, 3 P,
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:HJD63B400
Description
Molded case circuit breakers for JD400A frame sentron mounting are supplied with load side lugs in 1 type of tripping speed HJD6=35KA. Available in version 2 pole 250vdc 600vac, 3 poles 500vdc 600vac.
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Item Name Molded Case Circuit Breaker Type HJD6
Number of Poles 3 Interrupt Rating 35 kA
Amperage Rating 400 A Voltage Rating 600 VAC/500 VDC
Trip Range 2000 - 4000 Frequency Rating 50/60 Hz
Actuator Varying Auxiliary Contacts N/A
Frame JD Trip Type Thermal Magnetic
Temperature Rating 40 °C Dimensions 7 in L x 9 in W x 15 in H