SIEHLD63B600
SIEMENS CANADA HLD63B600 3Pole 600Amp 600V Siemens High Interrupting 65k Sentron Circuit Breaker
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:HLD63B600
Description
Complete breaker unassembled with lugs. Type HLD6-A, Sentron molded case circuit breakers LD 600 A frame, Sentron series.
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Item Name Molded Case Circuit Breaker Type HLD6
Number of Poles 3 Interrupt Rating 35 kA
Amperage Rating 600 A Voltage Rating 600 VAC/250 VDC
Trip Range 3000 - 6000 Frequency Rating 50/60 Hz
Actuator Varying Auxiliary Contacts N/A
Frame LD Trip Type Thermal Magnetic
Temperature Rating 40 °C Dimensions 7 in L x 9 in W x 13 in H