SIEHQR22B200
SIEMENS HQR22B200 QR Molded Case Circuit Breaker CIRCUIT BREAKER 200 A, 2 P, Load Lugs
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:HQR22B200
Description
Type QR Molded Case Circuit Breaker, 65kA @ 240V, 2 Poles, 200A, Standard 40 Degree Celsius Breaker, Thermal Magnetic
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Molded Case Circuit Breakers
Item Name Molded Case Circuit Breaker Type CIRCUIT BREAKER
Number of Poles 2 Interrupt Rating 65 kA
Amperage Rating 200 A Voltage Rating 240 VAC
Terminal Connection Load Lugs Frequency Rating 50/60 Hz
Frame QR Trip Type Thermal Magnetic
Temperature Rating 40 °C Standards UL 489, CSA C22.2