SIEJD63B300
SIEMENS JD63B300 Sentron Circuit Breaker with Lug JD6 300 A, 3 P,
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:JD63B300
Description
Molded case circuit breakers for JD400A frame sentron mounting are supplied with load side lugs in 1 type of tripping speed JD6A=25KA. Available in version 2 pole 250vdc 600vac, 3 poles 500vdc 600vac. Instantaneous adjustable trip range.
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Item Name Circuit Breaker with Lug Type JD6
Number of Poles 3 Interrupt Rating 25 kAIC
Amperage Rating 300 A Voltage Rating 600/500 VAC/VDC
Trip Range 1250 - 2500 A Frequency Rating 50/60 Hz
Actuator Varying Auxiliary Contacts N/A
Frame JD6-A Trip Type Thermal Magnetic
Temperature Rating 40 °C Dimensions 7 in L x 9 in W x 15 in H