SIELD63B600
SIEMENS CANADA LD63B600 600Amp 600VAC 500VDC 3-Pole Sentron LD Frame Circuit Breaker with Lugs
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:LD63B600
Description
ITE LD63B600 3P 600A 600V CB
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Item Name Circuit Breaker Type LD6
Number of Poles 3 Interrupt Rating 25 kAIC
Amperage Rating 600 A Voltage Rating 600/500 VAC/VDC
Trip Range 3000 - 6000 A Frequency Rating 50/60 Hz
Actuator Varying Auxiliary Contacts N/A
Frame LD6 Trip Type Thermal Magnetic
Temperature Rating 40 °C Dimensions 7 in L x 9 in W x 13 in H