SIEMD63B800
SIEMENS MD63B800 Circuit breaker 3-pole 65kA 800A 600VAC 25kA 500VDC
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:MD63B800
Description
MD FRAME; 600 VAC AT 50/60 HZ, 500 VDC; 800 AMPERE AT 40 DEG C; 3 POLE; INTERRUPTING RATING 100 KILOAMPERE AT 240 VAC, 65 KILOAMPERE AT 480 VAC, 50 KILOAMPERE AT 600 VAC/500 VDC (UL); 100 KILOAMPERE AT 220/240 VAC, 65 KILOAMPERE AT 380/415 VAC, 42 KILOAMPERE AT 500 VAC (IEC); NOT INCLUDED TERMINAL; SIZE 9 INCH W X 8.25 INCH D X 16 INCH H; SENTRON[R] BRAND; ICS RATING 50 KILOAMPERE AT 220/240 VAC, 33 KILOAMPERE AT 380/415 VAC, 21 KILOAMPERE AT 500 VAC (IEC)
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Item Name Molded Case Circuit Breaker Type MD6
Series MD6 Number of Poles 3
Interrupt Rating 25 kA Amperage Rating 800 A
Voltage Rating 600 VAC/250 VDC Trip Range 4000 - 8000 A
Frequency Rating 50/60 Hz Actuator Varying
Auxiliary Contacts N/A Frame MD
Trip Type Thermal Magnetic Temperature Rating 40 °C
Dimensions 10 in L x 12 in W x 19 in H Standards HACR Rated