SIEND63B800
SIEMENS ND63B800 Circuit breaker 3-pole 65kA 800A 600VAC 25kA 250VDC
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:ND63B800
Description
ADJUSTABLE TRIP, MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC; ND FRAME; 600 VAC AT 50/60 HZ, 500 VDC; 800 AMPERE AT 40 DEG C; 3 POLE; INTERRUPTING RATING 65 KILOAMPERE AT 240 VAC, 50 KILOAMPERE AT 480 VAC, 25 KILOAMPERE AT 600 VAC/500 VDC (UL); 65 KILOAMPERE AT 220/240 VAC, 40 KILOAMPERE AT 380/415 VAC, 30 KILOAMPERE AT 500 VAC (IEC); TERMINAL LINE LUG, LOAD LUG; SIZE 9 INCH W X 8.25 INCH D X 16 INCH H; SENTRON[R] BRAND; ND MODEL; TRIP RANGE 4000 TO 8000 KILOAMPERE; ICS RATING 33 KILOAMPERE AT 220/240 VAC, 20 KILOAMPERE AT 380/415 VAC, 15 KILOAMPERE AT 500 VAC (IEC)
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Type ND6 Number of Poles 3
Interrupt Rating 25 kAIC Amperage Rating 800 A
Voltage Rating 600/500 VAC/VDC Trip Range 4000 - 8000 VAC