SIEED63A010
SIEMENS CANADA ED63A010 10Amp 600V Siemens Thermal Magnetic Motor Protector
Manufacturer:SIEMENS
Manufacturer #:ED63A010
Description
Molded case circuit breakers for ED125A frame sentron mounting are supplied with load side lugs in 1 type of tripping speed ED6=18/30KA depend on voltage selected. Available in version 1 pole 347vac, 2 poles 250vdc 600vac, 3 poles 500vdc 600vac. Features adjustable trip range to compensate higher and lower current at motor start/stop.
Specifications
Brand Name Siemens Sub Brand Sentron
Item Name Molded Case Circuit Breaker Type ED6
Number of Poles 3 Interrupt Rating 18 kA
Amperage Rating 10 A Voltage Rating 600 VAC/250 VDC
Terminal Connection Screw Trip Range 30 - 100 A
Frequency Rating 50/60 Hz Actuator Varying
Auxiliary Contacts N/A Frame ED
Trip Type Thermal Magnetic Temperature Rating 40 °C
Dimensions 4 in L x 6 in W x 7 in H Standards HACR Ratings